Stránka 1 z 1

NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Sob 18. Mar 2017 15:27:10
od andilek
Nová štúdia odhalila riziko lieku, ktorý Slováci hltajú: Obmedzte to, hrozí nebezpečenstvo

prevzaté z :topky.sk

Veľa Slovákov ju pozná. A ešte viac užíva. Nová štúdia vedcov radí tabletku Ibalgin medzi tie, ktoré môžu spôsobovať riziko infarktu až o 30 percent vyššie. Najnovšie výsledky potvrdzujú výsledky staršej štúdie, ktorá tvrdí to isté.
Obrázok

O Slovákoch je známe, že nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré sa používajú proti bolesti alebo zápalom, konzumujú vo veľkom. Dokazujú to aj štatistiky. Slováci nadpriemerne užívajú lieky na tráviaci trakt, kardiovaskulárny, nervový, muskuloskeletárny a respiračný systém a viac antiinfektív.

Sem patrí aj známa tabletka Ibuprofen, teda Ibalgin. Je voľne predávaná a dostupná v lekárňach. Ročne sa predá na Slovensku vyše milióna balení a patrí k druhému najpredávanejšiemu lieku po Paralene. Správy, že nadmerná konzumácie tabletky Ibalgin môže škodiť, sa objavili už koncom minulého roka.

Obrázok

Autori štúdie skúmali, že pacienti, ktorí brali lieky typu NSAID pravidelne počas 14 dní pred prijatím do nemocnice, čelili riziku kardiovaskulárnemu zlyhaniu v priemere o 20% viac. Je to o pätinu viac ako tí, ktorí brali tieto lieky niekedy skôr. V súvislosti s tým boli náchylnejší k srdcovému infarktu.

Tieto správy najnovšie potvrdila nová štúdia. Pochádza od vedcov z Dánska. Tí tvrdia, že nadmerné používanie ibalginu zvyšuje riziko infarktu až o 31 %. Dislofenak dokonca riziko zlyhania srdca zvyšuje až o 50 %. Informoval o tom britský portál guardian.co.uk.

Gunnar Gislason Z Univerzity v Kodani tvrdí, že by sa mali sprísniť kontroly pri predaju Ibuprofenu alebo iných látok NSAID.
„Umožniť, aby sa tieto lieky kupovali bez lekárskeho predpisu, a bez akéhokoľvek rady alebo obmedzenia, vysiela správu verejnosti, že musia byť bezpečné,“ cituje jeho slová portál. Ako ďalej Gislason dodal, denná dávka per dospelého človeka by nemala prekročiť tisíc dvesto miligramov.

„Tieto výsledky sú výrazným pripomenutím, že lieky NSAID nie sú neškodné. Diklofenac a ibuprofen, obidve veľmi používané lieky, sú spájané s výrazne vyšším rizikom zastavenie srdca,“ dodal.

Prevzaté z topky.sk

:dakujem: poteší

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Sob 18. Mar 2017 15:47:41
od ansysko
Okrem SIMPONI neberiem žiadne iné lieky, ale keď ma chytí migréna musím ju utlmiť. Vtedy siahnem po ružovom anjelovi, aby som si uľavil. Myslím si, že mi to moc neublíži. Kedysi som ho hltal ako lentilky, kým som nevedel, čo mi je :D :D :D

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Sob 18. Mar 2017 16:55:19
od Magdalena
no a teraz keď prší je to dosť na prt prenás Bechtíkou!!

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Sob 18. Mar 2017 18:16:39
od Psychee25
Tiez som na tom podobne, ked beriem Benepali /odroda od Enbrelu :D / tak je to aaaako tak OK. Ale ked sa meni pocasie, ale je vacsi stres, roboty v praci musi tam byt pomocnik Novalgin. Ibalgin obcasne a Diclofenac vobec, koli zaludku.
Holt clovek si pomaha ako vie. Vsetkeho vela skodi.

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Ned 19. Mar 2017 15:25:12
od jojo33
Já chvala bohu neberiem žiadne lieky.Stuhlosť si už nevšímam respektíve som sa s tým naučil žiť.Keď ma bolí bedrák dobrá slivovička to spraví ;)

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Ned 19. Mar 2017 19:46:46
od ansysko
Ahoj Jožko ako vidím dnes máš meninky tak všetko naj


Obrázok

xixixi xixixi xixixi xixixi

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Pon 20. Mar 2017 10:04:13
od jojo33
Oslavy dopadli úplne super už ráno som bol skoro hore

Obrázok


:) ;) :kuki: :! :jupi:

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Uto 21. Mar 2017 7:12:28
od ansysko
To si moc nepomulatoval xixixi

Re: NSAID(nesteroidné protizápalové lieky)

PoslaťNapísal: Pia 24. Mar 2017 20:02:13
od andilek
Tak ty si iný feši jojko :D naše kočeny budú *oo* *oo* :anyz: